Sieci na zbiorniku Przeczyce

W dniu 03 grudnia 2014 r. około godziny 12-tej Komendant Społecznej Straży Rybackiej Okręgu PZW w Katowicach Andrzej Jania uzyskał informację od wędkarza  łowiącego na zbiorniku Przeczyce, że w czasie trolingu  zahaczył o sieć i na pewno w sieci jest dużo ryb. Na miejsce skierowano pracowników Ochrony Wód, Strażników SSR Koła PZW nr 3, SSR Koła PZW nr 104 Siewierz  aby obserwowali miejsce do czasu   przybycia Funkcjonariuszy Państwowej Straży Rybackiej.

Strażnicy po konsultacji z dyr. H. Brylskim Biura Zarządu Okręgu odstąpili od zakładania zasadzki, gdyż jej skuteczność była mało prawdopodobna, a ryby w sieci uległy by uśnięciu.

Ze względu na duże zagrożenie  użyto łodzi z silnikiem spalinowym. W miejscu wskazanym przez wędkarza podhaczono w wodzie  4 sieci typu Wonton związane razem, o długości 200 metrów, wysokości 2 metry o oczkach 60x60mm , na końcach zawieszone były obciążniki metalowe o wadze około 3 kg. Sieci zarzucone były na głębokości około 8 metrów.

W trakcie wyciągania sieci uwolniono w stanie żywym około 100 sandaczy, kilkanaście szczupaków, leszcze, okonie.

W sieciach było śniętych ryb:  leszcze o wadze 8  kg, okonie 7 kg, szczupaki 5 kg, sandacze 50 kg . Ryby śnięte zostały utylizowane.

W czasie akcji na wodzie zbiornika Przeczyce znajdowało się stado około 100 szt. kormoranów. Z uwagi na duże zamglenie niemożliwe było wykonanie dokumentacji fotograficznej  z wyjmowania sieci.