Kłusownicy na Czarnej Przemszy

W dniu 2.12. 2014 o godz. 11.55 Strażnicy Etatowej Straży Rybackiej Okręgu PZW w Katowicach po przybyciu do miejscowości Będzin Łagisza w celu sprawdzenia informacji o nielegalnym połowie ryb na rzece Czarna Przemsza stwierdzili ,że w tym czasie wykonywane było oczyszczanie z mułu i zanieczyszczeń  kanału będącego odnogą rzeki Czarna Przemsza .

Na końcu tego kanału jest punkt pobierania wody technologicznej do Elektrowni Łagisza. Prace były na ukończeniu, kilka osób pracowało na końcu kanału (przy zasuwie która umożliwia spuszczenie wody z kanału) a kilka osób wykonywało prace przy śluzie na rzece Czarna Przemsza . Pracownicy byli ubrani w niebieskie ubrania.W pobliżu śluzy stał samochód Ochotniczej Straży Pożarnej. Na podjeździe do przepompowni stał samochód marki  Peugeot w którym na podłodze po stronie pasażera leżała torba plastikowa w której były ryby, na brzegu w odległości około 10 m od samochodu strażnicy znaleźli kolejne worki w z rybami co mogło świadczyć , że kłusowniczy proceder trwał już dłuższy czas. Na miejsce przybył patrol policji z KPP Będzin. Policjanci przystąpili do spisywania danych pracowników firmy która prowadziła  prace przy oczyszczaniu kanału. Strażnicy w obecności funkcjonariuszy Policji przystąpili  do mierzenia i warzenia ryb. W workach znajdowało się łącznie 43 sztuki ryb o wadze 24.10 kg. gatunku:

Karaś –łącznie szt. 20 o wadze 14,68 kg

Jaź –  łącznie szt. 2 o wadze 1,48kg

Lin-  łącznie szt. 4 o wadze 2,02 kg

Szczupak-  łącznie szt. 8 o wadze 2,82 kg

Okoń - łącznie szt. 6 o wadze 1,02 kg

Węgorz –  łącznie szt. 3 o wadze 2,08 kg

Niestety ryby były martwe i zostaną przekazane do utylizacji.