Zabezpieczono Kolejne Sieci Na Rozlewisku Rzeki Szotkówka

Aktualności | 2010-10-03 | Publikujący: PZW Katowice Rejon VI

SSR REJON VI

Rzeka Szotkówka i jej rozlewisko w miejscowości Mszana to dość często obierane miejsce przez cwaniaków do uprawiania nielegalnego połowu ryb nie tylko bez posiadania uprawnień ale także grabieży naszych ryb narzędziami rybackimi . Proceder kłusownictwa to nie pierwszy przypadek na tym rozlewisku kiedy nasi strażnicy Straży Rybackiej zabezpieczyli kolejne kilkaset metrów sieci.

W dniu 1 października 2010 roku o godz. 11.00 podczas kontroli rozlewiska strażnik Społecznej Straży Rybackiej Koła nr 81 Moszczenica zauważył pływające bojki przypominające sieci oceniając na około 150 metrów po czym niezwłocznie powiadomił koordynatora Etatowej Straż Rybackiej Rejonu VI . Po konsultacji z Komendantem SSR Okręgu Katowice , Państwową Strażą Rybacką Rybnik grupa szybkiego reagowania udała się na teren rozlewiska . Po rozeznaniu sytuacji na terenie rozlewiska przystąpiono wspólnie do ściągnięcia sieci , Przy  użyciu sprzętu pływającego w trakcie penetracji całego rozlewiska Szotkówka okazało się  że zastawionych w sumie było 272 metrów sieci między innymi .

1. Wonton        10  x  0,8 m  oczko 5 x 5 cm

2. Wonton        30  x  2,5 m  oczko 5 x 5 cm,

3. Wonton        52  x  2,0 m  oczko 8 x 8 cm ,

4. Wonton      140  x  2,8 m  oczko 7 x 7 cm ,

5. Wonton        15  x  3,0 m  oczko 4 x 4 cm ,

6. Drygawica    25 x  1,5 m  oczko 5 x 5 cm .

Zabespieczono sieci

W zastawionych sieciach uwięzione były ryby gatunku - karaś, leszcz, lin, okoń, szczupak, sumik karłowaty. Wszystkie ryby  w stanie żywym o łącznej wadze 15 kg które po uwolnieniu i zważeniu zostały wypuszczone do wody.

Ściągnięte i zabezpieczone sieci zostały przekazane Uprawnionemu do Rybactwa Okręg PZW Katowice.